باشگاه کتاب

 

 

از اون روز به  بعد همه ی تصورم از مرگ ، ختم شد به یه جاده ، یه سواری موستانگ ، یه کامیون از روبرو ، انحراف به راست ، شکستن حفاظ جاده و سقوط... یه مرگ راحت و بی دغدغه...  اما تو بخش سرطان ، اوضاع یه جور دیگه ایه... مرگ خسیسه و پر مشغله ... می آد ، سری تکون می ده ، پوزخندی می زنه و می ره ...  خیلیا آرزوشو دارن، که بیاد ، دست شونو بگیره و با خودش ببره... اما مرگ ، حتی نوازشی رو ازشون دریغ می کنه .   ( بخشی از متن نمایشنامه )

 

نمایشنامه "مسافران"  / محمد رحمانیان / انتشارات نمایش / 72 صفحه / 1200  تومان

یکی از معدود نمایشنامه های مذهبی که آدم موقع خوندنش حس نمی کنه داره یه مشت شعار  و حرفهای تکراری می شنوه.  عجیب تا عمق روح آدم رو به تسخیر خودش در می آره . مخصوصا اگه اجرای صحنه ای خوب و درستی از این نمایشنامه شاهد باشی.  نمایشنامه از 5 اپیزود برای اجرای صحنه تشکیل شده که هر بخش بطور مجزا به نگارش در اومده ، اما در آخر می بینیم که همشون  به شکلی به هم مربوط بودند.

تکه اول: راننده / تکه دوم: پرستو رضوی / تکه سوم: سید غلامرضا نادری / تکه چهارم: حبیب رضایی / تکه پنجم: گلین استاد جعفر

هر پنج نفر آدمهایی که هر بخش  نمایشنامه به نام و زندگی یکیشون سند خورده  ، زائر حرم امام رضا هستند که تصادفا کنار همدیگه و توی یک ماشین قرار گرفتند. نیت هر کدوم از این سفر ، قصه اون بخش رو تشکیل می ده. آدم باورش نمی شه که اعتقاد ، یه جایی ، یه جوری  می تونه آدم رو انقدر قلقلک بده توی لحظه ای خاص ، تا یادت بیاد به چی معتقد بودی و همون کمکت کنه.

از اونجاییکه متن های محمد رحمانیان همشون تم خاص و ویژه ای دارند ،  مسافران هم  در این حوزه به خوبی می درخشه. کتاب قطر زیادی نداره و در قطع پالتویی به چاپ رسیده  و خوندنش وقت زیادی نمی گیره. ضمن اینکه خالی از لطف نیست بدونید که  :

"مسافران" اولین بار در اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر رضوی ( 10 آذر 1385 ) با اجرای گروه پرچین و به کارگردانی محمد رحمانیان  در تالار وحدت به صحنه رفت. با حضور : علی عمرانی ، سیما تیرانداز ، افشین هاشمی ، حبیب رضایی ، مهتاب نصیر پور  و طراحی صحنه و لباس : محسن شاه ابراهیمی و موسیقی : سعید ذهنی .    

و به تازگی در جشنواره تئاتر دانشگاهی سال ۸۹ در بخش اساتید به طراحی و کارگردانی : کوروش سلیمانی /  طراح نور : رضا حیدری / طراح پوستر و بروشور : هنگامه فلاح /  برنامه ریز و دستیار کارگردان : محسن حافظ / بازیگران : امیر رضا قاضی پور ، فاطمه دربهشتی ، پویان فکرتی ، بنفشه حسن پور    اجرا شد.

 

راه به این دوری رو اومده تا من یه روز از خدا روز  زندگیم صداش بزنم و بگم یا امام رضا ! ...یا امام رضا.  قصه یه کبوتر حرم که اینهمه راهو  بال زد تا هراز، تا با خونش جون من و بقیه زوار رو بخره....   ( بخشی از متن نمایشنامه )

 

 

 

نوشته شده در دوشنبه دهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 0:33 توسط سمیه فراهانی| |


Design By : Night Skin